www.odb.km.ua Відгуки та побажання
Соціологічні дослідження Хмельницька обласна бібліотека для дітей імені Т. Г. Шевченка
Діти Хмельниччини читають! Приєднуйся!   Читати - це круто!   Читати - престижно!   Читай і будь успішним!   Будь в тренді: читай і знай!   Читають батьки - читають діти!   Читай! Формат не має значення!
    Електронний каталогЗведений електронний каталог БХООб’єднана віртуальна довідкаОнлайн послуги
      Про бібліотеку
      Ресурси бібліотеки
      Сторінка юного краєзнавця
      Проекти та програми
      Героїв пам’ятаєм імена
      Бібліотечному фахівцю
      Конкурси для дітей
      Електронна бібліотека
      Веб-уроки
      Здійснення закупівель
      Онлайн послуги
      Відкриті дані
      Карта сайту
      Аудіокниги


      Соціологічні дослідження

        Головна » Бібліотечному фахівцю » Соціологічні дослідження
      Стан бібліотечного обслуговування дітей і юнацтва в бібліотеках області. Підсумки соціологічного дослідження.
      admin
      31 березня 2015 р.

          Сьогодні діти і молодь є найактивнішими групами користувачів бібліотек. Читання дітей і юнацтва в сучасному суспільстві є основою виховання і навчання, а, відтак, розвитку духовності підростаючого покоління.
          Виконуючи положення Конвенції Організації Об’єднаних Націй про права дитини (1989 рік), бібліотеки забезпечують право дитини на всебічну участь у культурному та творчому житті, її повноцінне дозвілля та відпочинок, що  нерозривно пов’язано з читанням.
          Відповідно до обласного плану заходів на 2014 рік з виконання Загальнодержавної програми “Національний план дій щодо реалізації Конвенції ООН про права дитини на період до 2016 року” обласними бібліотеками для дітей імені Т.Г.Шевченка та для юнацтва протягом травня – вересня 2014 року було проведено соціологічне дослідження “Стан бібліотечного обслуговування дітей і юнацтва в бібліотеках області”.
            Бази дослідження: публічні бібліотеки Летичівського, Новоушицького, Старосинявського, Славутського районів та міста Славути. Кількість бібліотек, що взяли участь у вивченні – 133.
          Метою дослідження було вивчення стану бібліотечного обслуговування дітей та юнацтва, умов доступу цих груп користувачів до послуг бібліотеки, оновлення бібліотечних фондів виданнями для них, організації роботи з патріотичного та естетичного виховання та розвитку творчих  здібностей дітей і підлітків. 

      Дослідженням охоплено респондентів 1987. З них:

       
      ♦ Читачів-дітей (1-9 класи)    –   1025
       ♦ Читачів юнацького віку       –    733
       ♦ Бібліотекарів                       –    133
       ♦ Голів сільських рад             –    96

      Юні читачі  публічних бібліотек області користуються наступними послугами:

      ♦ отримання літератури додому – 1589, що становить 91% від загальної кількості опитаних читачів;
      ♦ відвідування масових бібліотечних заходів – 1038. Тобто 59%  респондентів-читачів беруть участь в бібліотечних творчих акціях;
      ♦ відвідування клубів, гуртків за інтересами – 364 (20,7% респондентів-читачів);
      ♦ користування Інтернетом – 406 (23,1% від опитаних читачів).
      94% від опитаних користувачів задоволені режимом роботи бібліотек. 

          Основою для задоволення читацьких потреб читачів-дітей і підлітків є бібліотечні фонди. Станом на 1 жовтня 2014 року бібліотеки, що взяли участь в анкетуванні отримали документів 4651 примірник, щов середньому складає 35  видань на 1 бібліотеку, в т.ч. сільські бібліотеки отримали 3191 примірник документів, що в середньому становить 25 книг на 1 бібліотеку. Анкетування виявило значні прогалини в комплектуванні фондів сільських бібліотек дитячою літературою. На час проведення анкетування сільські бібліотеки отримали книг для дітей 1751 примірник, що становить в середньому 14 книг на 1 бібліотеку, а бібліотеки Старосинявського району в середньому отримали лише по 9 книг на бібліотеку. З наведених даних видно, що нових надходжень явно не достатньо для задоволення читацьких інтересів дітей і юнацтва.
          Компенсувати відсутність нових книг можна було б передплатою періодичних видань. Якщо центральні районні бібліотеки для дорослих і для дітей та Славутські міські отримують достатню кількість назв періодики, зокрема для дітей від 40 до 63 назв,  для юнацтва від 17 до 27 назв, то сільські –  обмаль. Сільські бібліотеки Славутського району передплачують кожна по 6 назв періодики для дітей, а періодики для юнацтва – не передплачує жодна бібліотека. 26 бібліотек Новоушицького району не отримують жодної назви дитячої періоди і 29 – жодного періодичного видання для юнацтва; 12 бібліотек Старосинявського району не отримують періодичних видань для дітей і всі сільські бібліотеки (18) не отримують жодної назви періодики для юнацтва. В Летичівському районі 3 сільських бібліотеки не отримували періодики для дітей і 6 – для юнацтва. 
          Із 133 бібліотекарів, що взяли участь в опитуванні 54 (41%) вважають, що інформаційного ресурсу для задоволення сучасного попиту читачів-дітей та юнацтва достатньо. А 43% бібліотекарів стверджують, що наявних інформаційних ресурсів не зовсім достатньо для повноцінного задоволення інформаційних потреб користувачів. 16% опитаних бібліотекарів вважають інформаційного ресурсу не достатньо для повноцінного задоволення потреб користувачів.
          Із 96 сільських і селищних рад лише 29 (30%) вважають, що в бібліотеках достатньо інформаційного ресурсу для задоволення читацьких потреб. В той же час кошти на поповнення бібліотечних фондів (книги і періодичні видання) виділяються тільки в 7-ми із 21 сільради Новоушицького району, в 9-ти із 34 сільрад в Славутському районі та в 4-х із 18-ти в Старосинявському районі. В Летичівському районі всі 22 сільради виділяли кошти на поповнення фондів. Найбільше (5000 грн.) с.Кудинка, а найменше – 10 грн. с.Горбасів та 14 грн. с.Чапля.         
          34,8% респондентів-читачів не отримують в бібліотеці необхідної інформації. Не вистачає книг за шкільною програмою, нової художньої літератури, зокрема сучасних українських авторів, світових бестселерів, пригодницької, науково-пізнавальної, довідкової літератури, жанрів фантастики та фентезі, періодичних видань. Не задоволений попит на книги іноземними мовами та мовами національних меншин, зокрема польською.
         Задоволення запитів сучасних юних читачів  неможливе без доступу до  мережі Інтернет. 79% читачів мають можливість користуватися Інтернетом. З них вдома – 46%, в бібліотеці – 19%, в школі –18%. 21% респондентів-читачів зовсім не користуються Інтернетом.
          Зараз публічна бібліотека не тільки інформаційний центр, а й комунікативно-дозвіллєвий, просвітницький  заклад , який покликаний сприяти  духовному збагаченню підростаючого покоління, організації змістовного дозвілля та вихованню читачів  у дусі патріотизму, вести роботу по правовому вихованню, профілактиці  негативних явищ в середовищі дітей і підлітків, допомагати у становленні творчої особистості. Тільки 11% читачів зовсім не відвідують масові заходи в бібліотеці, а 26% відвідують рідко. 79,3% –респондентів-читачів не беруть участі в роботі бібліотечних об’єднань за інтересами. В 49 сільських бібліотеках (38,6%) немає жодного клубу за інтересами для дітей та юнацтва.
          В ході дослідження вивчено стан комфортних умов в бібліотеках: опалення, проведення ремонтів та обладнання робочих місць для читачів та бібліотекарів. 38,6% бібліотек не опалюються в осінньо-зимовий період, в 23% книгозбірень не проведено ремонти, немає комп’ютерів в 87% бібліотек. В той же час тільки 17 із 133 бібліотекарів (13%) брали участь в написанні проектів в програмі “Бібліоміст”з метою отримання комп’ютерної техніки.
          Дослідження підтвердило факт, що центральні районні бібліотеки та районні бібліотеки для дітей Летичівського, Новоушицького, Старосинявського, Славутського районів та бібліотеки міста Славути надають рівні можливості доступу дітям та підліткам до інформації. Серед сільських бібліотек спостерігається надзвичайно строката картина, що не дає можливості зробити однозначні висновки. В кожному з досліджуваних районів є сільські бібліотеки з позитивною динамікою розвитку, так і такі, що не відповідають сучасним вимогам. Тобто не у всіх сільських бібліотеках  забезпечується рівний доступ до інформації.

          Висновки: Дослідження підтвердило, що публічні бібліотеки залиша-ються основними загальнодоступними інформаційними, просвітницькими, комунікативно-дозвіллєвими центрами для дітей та юнацтва. 
          Разом з тим, для покращення стану обслуговування  дітей і підлітків у бібліотеках Летичівського, Новоушицького, Старосинявського, Славутського районів та міста Славути  необхідно:


        поліпшити стан інформаційно-документних ресурсів за рахунок надходження нових книг, періодичних видань, створення власних баз даних та забезпечення доступу до мережі Інтернет;
        запровадити інноваційні бібліотечні послуги, відповідно до потреб дітей і юнацтва та забезпечити їх дієву рекламу;
        активізувати роботу по залученню до бібліотек читачів юнацької вікової категорії;
        створити в усіх сільських бібліотеках читацькі клуби та об’єднання за інтересами для дітей та молоді відповідно їх інтересам;
        забезпечити належний рівень комфортності в бібліотечних закладах;
       підняти рівень комп’ютеризації бібліотек за рахунок участі у програмно-проектній діяльності та пошуку позабюджетного фінансування.

       

      Матеріали підготували                             Захаренко А.М.

                                                                                   Тарчевська В.Б.

       


      Календар знаменних дат

      Знаменні події 26 квітня

      1. Сис-Бистрицька, Тамара Андріївна -- 26.04.2009 р. померла Сис-Бистрицька Т.А.
        з дати події минуло 15 років
      2. Орда, Наполеон -- 26.04.1883 р. помер Орда Наполеон
        з дати події минуло 141 років
      3. Шептицький, Вадим Петрович -- 26.04.1931 р. народився Шептицький В.П.
        До ювілею 7 років (інтервал 5 років), з дати події минуло 93 років
      4. Отроковський, Володимир Михайлович -- 26.04.1918 р. помер Отроковський В.М.
        з дати події минуло 106 років
      5. Ярохно, Лідія Іванівна --
        До ювілею 4 років (інтервал 5 років), з дати події минуло 71 років
      • 4
      • 3
      • 2
      • 1
      • 2222
      • АРТ територія111
      • Дошкільнятам2

      Бібліотека запрошує

      БЛОГИ БІБЛІОТЕКИ

      Шановний читачу! Якій літературі ти надаєш перевагу:
      Історичній
      Пригодницькій
      Детективній
      Містичній
      Фентезі
      Мотиваційній







      © ХОБ для дітей ім. Шевченка. , 2010-2024 г.
          Офіційний сайт
      29001, Україна, м. Хмельницький, вул. Свободи 51.
      www.odb.km.ua             mail@odb.km.ua
      Копіювання інформації можливе тільки за наявності згоди
      адміністратора, а також активного посилання на сайт.
      створення
      сайту
      Студія Спектр