www.odb.km.ua Відгуки та побажання
Світослово Миколи Клец Інформаційна довідка до 75-річчя від дня народження Хмельницька обласна бібліотека для дітей імені Т. Г. Шевченка
Діти Хмельниччини читають! Приєднуйся!   Читати - це круто!   Читати - престижно!   Читай і будь успішним!   Будь в тренді: читай і знай!   Читають батьки - читають діти!   Читай! Формат не має значення!
    Електронний каталогЗведений електронний каталог БХООб’єднана віртуальна довідкаВіртуальна довідкаОнлайн послуги
      Про бібліотеку
      Ресурси бібліотеки
      Сторінка юного краєзнавця
      Проекти та програми
      Героїв пам’ятаєм імена
      Бібліотечному фахівцю
      Конкурси для дітей
      Електронна бібліотека
      Веб-уроки
      Здійснення закупівель
      Онлайн послуги
      Відкриті дані
      Карта сайту
      Аудіокниги


        Головна » Ресурси бібліотеки » Наші видання
      Світослово Миколи Клец Інформаційна довідка до 75-річчя від дня народження

      “Я – промінь капельки роси –
      В людську подобу обернувсь.”

      (з листів М. Клеца)

         Ім'я цього літератора, його творчий доробок можна без перебільшення віднести до найпримітніших явищ сучасної української літератури.
      Микола Захарович Клец прийшов у цей світ 9 серпня 1949 р. в с. Малі Мацевичі Старокостянтинівщині. Прийшов, щоб пізнавати життя в усіх його вимірах і проявах та поетично передавати свої пізнання – кому те цікаво читати, приємно слухати, корисно обмірковувати.
         Навчався у Великомацевицькій школі. Як і всі “діти війни” ріс у непрості повоєнні роки. Після десятирічки  працював у рідному селі, потім служив в армії, знову працював у селі завідувачем клубу. До художнього письма почав вдаватися ще за школярства. З часом пробував розсилати власні опуси до різних редакцій. Іноді дещо друкувалося у періодиці: газетах – “Літературна Україна”, “Сільські вісті”, “Зірка”; журналах – “Україна”, “Жінка”, “Перець”, “Малятко”; збірнику “Хмельниччина літературна” та в інших періодичних виданнях.

        

         Багато років Микола Захарович був фото-кореспондентом газети “Життя Староконстянтинівщини”. Майже в кожному номері “районки” з'являлися його світлини, а ще повідомлення, нариси, вірші. Публікувався в обласній пресі. Деякий час вів літературну студію “Первоцвіт”, був літературним редактором газети “Долоньки” (м. Городок).
         Близько двадцяти років Микола Захарович жив у рідних Малих Мацевичах, звідки черпав натхнення для своїх творів. Коли похоронив матусю, то і похоронив своє захоплення фотосправою, але поетичного слова не зрадив. Став працювати в сусідньому селі кочегаром, однак не раз брав до рук перо і завзято виводив ним на папері свої чудові вірші.
         Аналітичний розум, скромність і розважливість, асоціативність мислення, здатність до узагальнення – усі ці риси і задатки вибудували своєрідну систему поглядів і переконань, що стало підґрунтям його філософії любові і філософії бунту.
         І це відчувається в його літературній творчості. Художньо осмислюючи існування світу і людини в ньому, попри весь трагізм і невлаштованість людського буття, поет виявляє себе як великий життєлюб і шанувальник добра та краси.
         Всі його твори наповнені мудрістю, життям, адже сам Микола Захарович був людиною, поетом, філософом, просто справжнім українцем, який любив свою землю і людей на ній. Микола Захарович – поет, прозаїк, автор 12 книг. З благословення письменника Броніслава Грищука 1989 р. у видавництві “Веселка” видав першу книжку своїх ліричних замальовок “Вечірній менестрель”. Друга книга етюдів “Крила неземні” та книга поезій “Таємничість” вийшли друком у 1996 р. у видавництві “Бедрихів край”.Наступні книжки автора – “Біль” (2001), “Розкуті октави” (2003), “Одкровення від Бориса” (2005), “Чом-чому зелен-пломінь?” (2006), “Яблуневе багаття” (2009), “Журавлі над планетою” (2010), “Logos – імператив небесний і земний” (2015), “Здивоване озеро” (2020), “В'ється ниточка жива” (2021). Тематика творчості – сучасне село, зв'язок між людьми і природою.

         ХХ століття часто називають трагічним, бо воно позначене небувалою кількість потрясінь: революції, світові війни, голодомори і репресії, Чорнобильська трагедія. Усі ці події загострили відчуття страху у людей та відобразились у літературній творчості українських письменників.
         Не винятковою є і творчість Миколи Клеца. Автор, як гідний син української землі, з болем переймається долею країни, її народу. Його вразливу душу ятрить геноцид 1933-1937 рр., зумисне створений нащадками монголо-татарської імперії на найкращих у світі чорноземах з метою винищення найдревнішого народу цього благодатного краю. З болючим щемом у серці читаємо “Волошковий плач 1933-го” про розправу над хлоп'ям, що напівпритомне від голоду, збирало колоски. Люди “державні, активні” не пошкодували сироту, співчувала йому лише волошка. Але безбожні затоптали волошку у землю живцем, як своє сумління, і поволокли напівживого хлопчика за ноги “у світле майбутнє”. Ця гірка і надзвичайно влучна іронія дає вбивчу характеристику примарним ідеям більшовицької імперії зла, яка на кістках і крові безневинно убієнних будувала “квітуче життя”. Незахищеність людини – “коліщатка і гвинтика” демонської системи – передається автором у рядках: “Вивели під три варти: “Чорного ворона” каркає стартер, чого ти вартий?”. Зло, скоєне тоталітарною системою, намагається розповсюдитися кругом, заполонити людські душі, несе руйнацію, деградацію до тваринних меж, сіє страждання та смерть. Голодомор і репресії – це лише частина з його проявів. І символічним його відлунням, продовженням теми стали інші твори поета – “Чорнобильська горлиця”,  “Обвуглене перо” (цикл “Мандри пам'яті”), у яких зло набуває інших форм, хоча має ту ж природу. Ця думка виразно звучить в “Одкровеннях від Бориса”, де у “Волошковому плачі 33-го” над утоптаною живцем у землю волошкою “зітхнув гіркотою…полин. Так, Чорнобиль. А майбутнє почуло – й озвалось гірким сьогоденням”:

      Подайте! – в стужі тужиться рука.
      Страшним судом – ЧАЕС понад дахами.
      Вкраїна плаче – доленька гірка:
      Синочки знов обвішані торбами.
      Пригнувши небо, по її зірках
      Танцює відчай п'яними ногами.
      О'кей-о'кей! – лунає під гопак,
      І руку опромінює п'ятак

         Цей вірш спонукає до гірких роздумів: це і наслідки Чорнобильської трагедії, і духовний занепад, деградація і зубожіння значної частини нашого населення. Саме такий стан ліричного героя автора: відчуття страху за майбутнє України, усвідомлення абсурдності буття. Україна хоч і волею Бога стала незалежною, але чомусь не поменшало тих, хто хоче знищити націю:

      Й жовтневий одур тяжко йшов по п'ятах,
      Окопи риючи ідейні по тилах,
      А цей – вже не по п'ятах нам, хлоп'ята,
      А напролом – по душах і тілах
      Повзе і щось нелюдське коїть з нами…

      (Цикл “Послання за межу бідності”,
      “Знедоленим побратимам”).

         Гіркі образи, які народжуються у Миколи Захаровича, емоційно і приголомшливо точно характеризують становище Української держави.
         Особливою тривогою оповиті його думки про найсокровенніше: рідну землю і материнську мову. У поемі-триптиху “Степова рапсодія” автор крізь власне буття намагається осмислити сутність землі-годувальниці в сьогоденні, її місце в долі української нації.
         Ліричний герой відчуває родючі чорноземи не лише босими ногами, а й всім серцем орача й сіяча. Поет створює прекрасні образи, вражаючи тонкими деталями знання кожної росиночки-билиночки, кожної комашки, звірятка чи пташини. Але разом з тим дуже переймається долею української землі, яка була споконвіків непорушною основою буття українця, гірко усвідомлюючи неспроможність змінити ситуацію – оренди-купівлі-продажу у нових ринкових умовах.
         Через переживання ліричного героя усвідомлюємо ще одну невтішну українську реалію – відречення від рідної мови, що по суті є відреченням від власної душі, втратою самого себе:

      Ходжу розмовним трактом,
      Думка під ноги світить:
      Згубили тут слово “тато”
      Нашого батька діти…
      …Можна, звичайно, й так-от
      Позичити слово-двоє,
      Але з присвоєним “папа”
      Мова стає вдовою
                     (“Триптих неперекладений”)
      “Зашпрехали” нас мовними розбоями
      То влада, то система, то режим…
      Так довго не були самі собою ми,
      Що й власний розум став для нас чужим.

         Герой автора хоча і почувається некомфортно і незатишно серед таких реалій, все ж не справляє враження розгубленої і зневіреної людини. Його біль і гнів, породжений великою любов'ю до рідної землі та людей, залишають місце для надії на відродження як усієї нації, так і окремої людини: “Отож підперізуймось мужністю, бо попереду ще стільки випробувань! ”
         По особливому ніжно ставиться Микола Захарович до дітей. Тому і створює оригінальні вірші для наймолодших, пронизуючи кожен образ любов'ю. Його вірші занурюють малечу у зрозумілий дітям світ – простий і без ускладнень. Разом з тим, він прагнув показати життєдайне джерело рідної мови і щоб воно було відкрите для дітей з перших кроків їхнього життя. Вірші та жвавомовкові розважалочки  вчать нових слів, розвивають пам'ять, увагу та мовлення. Вони допомагають дітям краще розуміти ритм та мелодію мови, а також стимулюють уяву і творчі здібності.

      Брів Бровко брів,
      До броду добрів,
      Там Рябка стрів –
      В реп'яхах до брів.
      Ох і раді, ох! –
      Побрели удвох.
                                 (“Друзі”)

         Словотворення для дитини – своєрідне захоплення, радість, гра. А вірші М. Клеца є саме такими, що викликають позитивні емоції. До прикладу, його акровірші чи монофони викликають неабиякий інтерес до певної букви:

      Сіном сіни
      Сповнив син
      Сяє сіна
      Синя синь.
      Сіням сонно –
      Сплять сини!
      Сині сину
      Сняться сни.
                               (“Сіносинь”)

         Постійне спілкування з природою дало поетові багатий матеріал для його творів. Найчастіше Микола Захарович оспівує рідну природу, яку він тонко відчуває і глибоко розуміє. У його творах відчувається вболівання за збереження рідної природи. Він закликає дітей горнутися до рідної землі.

      Надрубане дерево плаче,
      Підстрілений птах куниче:
      Людиною бути найважче,
      Доброю – втричі…
                                         (“А ви не чули?“)

         В поезії Миколи Клеца можна впізнати самого себе, дізнатися про таємниці природи, пройнятися духом патріотизму і моральних цінностей.
         Микола Клец – член Національної спілки письменників України з 2003 р., лауреат літературної премії ім. Микити Годованця (2006) та ім. Миколи Федунця (2017).
         Відійшов у засвітинаш земляк 22 травня 2021 р. на 72-му роціжиття. Автор численних поетичних та прозовихтворів. Людина великої душі.
         На пошану письменника управлінням культурної політики і ресурсів виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради започатковано його іменну премію, якою вирішено відзначати талановитих літераторів краю. В 2024 році першою претенденткою стала письменниця (поезія, проза) з Хмельницького Ольга Ткач.

      Окремі видання Миколи Клеца

         Клец М. Вечірній менестрель : етюди / М. З. Клец ;  ред. О. П. Сосновська. – Київ : Веселка, 1989. – 64 с.
         До першої книжки прозаїка увійшли етюди, в яких оспівані чарівна краса довколишнього світу і людина, котра тонко відчуває природу, прагне пізнати та зберегти її гармонію. “…Гроно маленьких одкровень. Сплески почуттів. Усмішка крізь сльозу. Чиста, гармонійна проза. Читаючи її, мимоволі думаєш: а може, в наш розшматований суперечностями час саме отаких творів вельми бракує нам? Бо вони навчають добра, допомагають завважити красу дерева, трави, єства людського” – писав Броніслав Грищук.

       

         Клец М. Чом-чому зелен-пломінь : вірші, жвавомовки, загадки, казка / М. Клец. – Городок : Бедрихів край, 2006. – 48 с. : іл.
         “Чом-чому зелен-пломіньˮ – сьоме книжкове видання подільського письменника Миколи Клеца, автора який чудово знає і розуміє дитячу психологію, вміє повісти саме те, що зачепить юного читача. Його вірші своєрідні, неповторні і такі щирі в своїй наївній безпосередності, що не можуть не приваблювати. Вони сповнені такими дитинно-первісними почуттями, яких іноді так бракує нам у віці зрілому.
         Тож читайте їх і ви неодмінно знайдете для себе щось сокровенне… 


         Клец М. Здивоване озеро : поетичні мініатюри / М. Клец ; ред. В. Горбатюк ; худож. А. Дацюк. – Хмельницький : Сторожук О. В., 2020. – 23 с.
         До збірки увійшли поетичні мініатюри для дітей середнього та молодшого шкільного віку. Збірка видана за підтримки подружжя Ліщуків – Ігоря та Валентини, які проживають у Португалії. Ця книга адресована  малечі, які проживають в Україні та за кордоном. Автор надіється, що і португальські дітки зможуть насолодитися читанням поетичних рядків про неймовірно красиву українську природу.



       

         Клец М. В'ється ниточка жива : загадки для дітей мол. та сер. шк. віку / М. Клец ; худож. А. Дацюк. – Хмельницький : ФОП Сторожук О.В., 2021. – 31 с. : іл.
         Ця неймовірно цікава книжечка, до якої увійшли загадки, квести, ігри адресована для дітей молодшого та середнього шкільного віку.

       

       

       

       

         Клец М. Яблуневе багаття: мала проза / М. Клец. – Хмельницький: Поліграфіст, 2008. – 78 с.
         У даному виданні зібрані твори з книг “Вечірній менестрель“ та “Delicatessemadein…“. Це мала проза, яка занурює читача у чарівність природи рідного краю.

       

       

       

       

       

         Клец М. Logos – імператив небесний і земний: поезії / М. Клец. – Хмельницький: Поліграфіст - 2, 2014. – 64 с.
         Десяте книжкове видання подільського письменника Миколи Клеца, автора чудових мініатюрних творів прози і своєрідної, неповторної поезії. Першу частина складають поетичні твори, що нагадують подорожні замальовки, авторські спостереження, враження від зустрічей. У другій частині – ранні вірші автора. Вірші надзвичайно щирі, чуттєві, мелодійні.

       

      Твори М.З. Клеца

         ♦ Клец М. [Вірші] / М. Клец // Подільські вісті. – 2012. – 21 лют.
         ♦ Клец М. “Світ захисту хоче” : [поезія] / М. Клец // Автограф : альманах Хмельниц. обл. організації НСПУ. – Хмельницький, 2012. – С. 130-133.
         ♦ Клец М. “Щеми, щеми, тривогами і тугами...” : [вірш] / М. Клец // У серці моєму Хмельниччина рідна : зб. патріот. творів, приурочений 75-річчю заснування Хмельницької обл. – Хмельницький, 2012. – С. 217-218.
         ♦ Клец М. Logos імператив небесний і земний : поезії / М. Клец. – Хмельницький: Поліграфіст-2, 2014. – 64 с.
         ♦ Клец М. Ангеле мій! Степова рапсодія з голосу бджолиного : вірші у прозі / М. Клец // Літературна Хмельниччина ХХ століття: хрестоматія. – Хмельницький, 2005. – С. 496-500.
         ♦ Клец М. В'ється ниточка жива : загадки для дітей мол. та сер. шк. віку / М. Клец ; худож. А. Дацюк. – Хмельницький : ФОП Сторожук О. В., 2021. – 31 с.
         ♦ Клец М. Вечірній менестрель : етюди / М. З. Клец ; ред. О. П. Сосновська. – Київ : Веселка, 1989. – 64 с.
         ♦ Клец М. Гарячі ягоди війни, або Вічно злободенні інтерпретації / М. Клец // Південний Буг : альманах. – Хмельницький, 2018. – № 1. – С. 89-92.
         ♦ Клец М. Журавлі над планетою : поезії / М. Клец. – Львів: ЗУКЦ, 2010. – 148 с.
         ♦ Клец М. З доріг розмовних і писемних : прозопоезія / М. Клец // Південний Буг : альманах. – Хмельницький, 2018. – № 2. – С. 41-43.
         ♦ Клец М. Звучання совісті : [вірші] / М. Клец // Південний Буг : альманах. – Хмельницький, 2020. – № 5-6. – С. 18-19.
         ♦ Клец М. Здивоване озеро : поетичні мініатюри / М. Клец; ред. В. Горбатюк ; худож. А. Дацюк. – Хмельницький : Сторожук О. В., 2020. – 23 с.
         ♦ Клец М. Іменні загадки. Ремезове новосілля / М. Клец // Південний Буг : альманах. – Хмельницький, 2021. – № 7-8. – С. 241-244.
         ♦ Клец М. Неопалима дивина /М. Клец // Південний Буг : альманах. – № 7-8. – Вінниця, 2021. – С. 241-244.
         ♦ Клец М. Разом із лелекою / М. Клец // Проскурів. – 2016. – 20 жовт. – С. 12.
         ♦ Клец М. Снігурі на калині / М. Клец // Кращий подарунок : загадки, вірші, оповідання. – Харків, 2002. – С. 131.
         ♦ Клец М. Чом-чому зелен-пломінь? : вірші, жвавомовки, загадки, казка / М. Клец ; худож. В. Качуровський. – Городок : Бедрихів край, 2006. – 47 с.
         ♦ Клец М. Яблуневе багаття : мала проза / М. Клец. – Хмельницький : Поліграфіст, 2008. – 78 с.

      Матеріали про життя та творчість
      М.З. Клеца

         ♦ [22 травня 2021 р. помер письменник Микола Клец] // Літературна Україна. – 2021. – 19 черв. – С. 4.
         ♦ Береговенко М. Тернистий шлях до визнання : про хмельницького прозаїка Миколу Клеца / М. Береговенко // Подільські вісті. – 2003. – 3 квіт.
         ♦ Гостинна Д. Возносить доброта... : [Микола Захарович Клец – член Нац. спілки письменників України, письменник] / Д. Гостинна // Подільські вісті. – 2010. – 30 листоп.
         ♦ Зіграй на арфі серця, мрійливий менестремо... : поету Миколі Клецу – 60 // Подільські вісті. – 2009. – 11 серп.
         ♦ Клец Микола Захарович // Члени Національної спілки письменників України : Хмельницька область : біобібліогр. довідник. – Київ, 2019. – С. 88-89.
         ♦ Ліснича А. Микола Клец – третій лауреат премії імені Миколи Федунця / А. Ліснича // Проскурів. – 2017. – 29 черв. – С. 15.
         ♦ Маліш П. “Шукаю слова, а серце щемить” : [про книгу М.Клеца “Журавлі над планетою“] / П. Маліш // Подільські вісті. – 2010. – 17 серп.
         ♦ Маліш П. Світлослово Миколи Клеца / П. Маліш // Подільські вісті. – 2017. – 27 черв.
         ♦ Микола Клец – лауреат премії імені Миколи Федунця // Проскурів. – 2017. – 15 черв. – С. 4.
         ♦ Микола Клец : поет, прозаїк // письменники Хмельниччини : довідник Хмельницької обл. організації Нац. спілки письменників України / упоряд. В. Горбатюк. – Хмельницький, 2014. – С.12.
         ♦ Тимощук О. Названий лауреат обласної премії імені Миколи Федунця / О. Тимощук // Подільські вісті. – 2017. – 8 черв.
         ♦ Фарина І. Замість рецензії : [про книгу М. Клеца “Logos – імператив небесний і земний”] / І. Фарина // Проскурів. – 2017. – 29 черв. – С. 15.
         ♦ Фарина І. Літературознавець про хмельницьких авторів / І. Фарина // Південний Буг : альманах. – № 2. – Хмельницький, 2018. – С. 155-164.
         ♦ Якуба Т. В. Микола Захарович Клец / Т. В. Якуба // Митці рідного краю : зб. матеріалів : вип. ІV. – Хмельницький, 2018. – С. 196-198.
         ♦ Ярохно-Проказюк Л. І. Екзистенційне прочитання громадянської лірики Миколи Клеца / Л. І. Ярохно-Проказюк // Митці рідного краю : зб. матеріалів : вип. ІV. – Хмельницький, 2018. – С. 198-208.

      Використані ресурси:

         ♦ Микола Клец – цьогорічний лауреат обласної літературної премії імені Миколи Федунця за кращу поетичну збірку [Електронний ресурс] // Хмельницька обласна рада. – Режим доступу: https://km-oblrada.gov.ua/mikola-klec-cogorichnij-laureat-oblasnoi-literaturnoi-premii-imeni-mikoli-feduncya-za-krashhu-poetichnu-zbirku/. – Назва з екрана. – Дата публікації: 30.05.2017.
         ♦ Фарина І. Молитва над невмирущим [Електронний ресурс] // Золота пектораль. – Режим доступу: https://zolotapektoral.te.ua/%D0%BC%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D1%82%
      D0%B2%D0%B0-%D0%BD%D0%B0%D0%B4-%D0%BD%D0%B5%D0%B2%D0%BC
      %D0%B8%D1%80%D1%83%D1%89%D0%B8%D0%BC/
      . – Назва з екрана. – Дата публікації: 27.10.2016.

      УДК 016:82
                С 24

         Світослово Миколи Клеца : інформ. довідка до 75-річчя від дня народження / Департамент інформ. діяльності, культури, національностей та релігій Хмельниц. облдержадмін. ; Обл. б-ка для дітей ім. Т. Г. Шевченка. – Хмельницький, 2024. – 15с.
         Інформаційна довідка присвячена 75-річчю від дня народженняМиколи Захаровича Клеца – людини, поета, прозаїка, філософа, справжнього українця, який любив свою землю і людей на ній. У виданні вміщено коротку біографію, список літератури та інтернет-ресурсів  про життєвий і творчий шлях подільського письменника.

      Матеріал підготувала                     Антонюк О. З.                                              

      Редактор                                                     
      Комп'ютерний набір                                  
      Обкладинка                                    Богданова О. Г.

      Відповідальна
      за випуск                                        Черноус В. Ю.


      Календар знаменних дат

      Знаменні події 16 березня

      1. Пламеницька, Євгенія Михайлівна -- 16.03.1994 р. померла Пламеницька Є.М.
        з дати події минуло 31 років
      2. Бурачек, Микола Григорович -- 16.03.1871 р. народився Бурачек М.Г.
        До ювілею 6 років (інтервал 5 років), з дати події минуло 154 років
      3. Черкашин, Роман Олексійович -- 16.03.1906 р. народився Черкашин Р.О.
        До ювілею 6 років (інтервал 5 років), з дати події минуло 119 років
      4. Починок, Макар Іванович -- 16.03.1921 р. народився Починок М.І.
        До ювілею 6 років (інтервал 5 років), з дати події минуло 104 років
      5. Тищенко, Віктор Іванович --
        До ювілею 7 років (інтервал 5 років), з дати події минуло 108 років
      • 4
      • 3
      • 2
      • 1
      • 2222
      • АРТ територія111
      • Дошкільнятам2

      Бібліотека запрошує

      БЛОГИ БІБЛІОТЕКИ

      Шановний читачу! Якій літературі ти надаєш перевагу:
      Історичній
      Пригодницькій
      Детективній
      Містичній
      Фентезі
      Мотиваційній







      © ХОБ для дітей ім. Шевченка. , 2010-2025 г.
          Офіційний сайт
      29001, Україна, м. Хмельницький, вул. Свободи 51.
      www.odb.km.ua             mail@odb.km.ua
      Копіювання інформації можливе тільки за наявності згоди
      адміністратора, а також активного посилання на сайт.
      створення
      сайту
      Студія Спектр