www.odb.km.ua Відгуки та побажання
Володарка чарівного смичка Хмельницька обласна бібліотека для дітей імені Т. Г. Шевченка
Діти Хмельниччини читають! Приєднуйся!   Читати - це круто!   Читати - престижно!   Читай і будь успішним!   Будь в тренді: читай і знай!   Читають батьки - читають діти!   Читай! Формат не має значення!
    Електронний каталогЗведений електронний каталог БХООб’єднана віртуальна довідкаВіртуальна довідкаОнлайн послуги
      Про бібліотеку
      Ресурси бібліотеки
      Сторінка юного краєзнавця
      Проекти та програми
      Героїв пам’ятаєм імена
      Бібліотечному фахівцю
      Конкурси для дітей
      Електронна бібліотека
      Веб-уроки
      Здійснення закупівель
      Онлайн послуги
      Відкриті дані
      Карта сайту
      Аудіокниги


        Головна » Ресурси бібліотеки » Наші видання
      Володарка чарівного смичка

      “Та скрипка билась птахом у руці”
                                                Надія Пукас

         “Першою скрипкою Поділля” величають Валентину Щур шанувальники її таланту. Вона ж дарує нам прекрасне виконання творів Баха й Бетховена, Гайдна й Моцарта, Брамса й Вівальді, Грубера і Монті, українських композиторів Лисенка й Степового, Лесі Дичко та Мирослава Скорика. Валентина Григорівна Щур народилася 1 березня 1949 р. в м. Хмельницькому. Дитинство пройшло серед природи в проскурівській хатинці в Гречанах, де оселилася сім'я Валентини Щур. Мати була запеклою театралкою, грала у виставах, то ж маленька дівчинка часто проводила час серед артистів. Серед сусідів теж було багато талановитих музикантів, тому не дивно, що дівчинка у сім років вже відвідувала музичну школу. В 50-ті в Хмельницькому була одна музична школа і це був один із осередків культури духовності, де навчалась Валентина Григорівна. Дітей навчали такі педагоги, як Захар Ланцмар, Станіслав Пирог, пані Старчевська, яких обожнювали учні за відданість музиці.

        

         Далі було музичне училище (1964-1968 рр.), де здібною ученицею опікувався педагог Олександр Рафаїлович Ітін. Після закінчення училища Валентина вступила до Київського музично-педагогічного інституту. У 1971 р. перевелась до Одеської державної консерваторії ім. А. Нежданової (1971-1975 рр.). Молоде обдарування вкладало всі сили і душу в навчання і тому її талант помітили. Валентина отримала запрошення на роботу до Львівського оперного театру ім. Соломії Крушельницької. Вже через півроку вона грала соло у всіх ведучих спектаклях. Але доля повернула її до Хмельницького і змусила стати викладачем.
         З 1978 р. Валентина Щур – викладач скрипки в Хмельницькому музичному училищі ім. В. Заремби.За сорок років педагогічної діяльності виплекала власну школу скрипкового виконавства і утвердила її в своїх учнях. Багато випускників Валентини Григорівни стали провідними артистами різних симфонічних оркестрів світу, лауреатами Всеукраїнських та міжнародних конкурсів. Свого мудрого наставника згадує Заслужена артистка України Майя Онищук: “Перший мій кумир, кого я намагалась наслідувати в студентські роки, це – Валентина Щур, мій викладач. Неймовірно емоційна, яскрава, красива, стильна, вона підкорила серця багатьох. Кажуть, коли я виступаю, одразу видно, чия я учениця. Низький їй уклін!”. Сотні її учнів блискуче навчаються   в   українських  консерваторіях,  десятки   є

      Огляд-конкурс виконавців на струнно-смичкових інструментах –
      учнів мистецьких шкіл “Весняні смички”

      лауреатами конкурсів та фестивалів, починаючи від обласних і закінчуючи Всеукраїнськими. Більшість уже працюють солістами та артистами симфонічних та оперних оркестрів у різних країнах близького й далекого зарубіжжя. Серед них – лауреат міжнародних конкурсів Вадим Коробов (артист Берлінського симфонічного оркестру), лауреат міжнародних конкурсів скрипалів Тарас Яропуд (художній керівник та концертмейстер Київського камерного оркестру “Київські солісти”), артистка Мінського оперного театру Наталія Маслюк, артистка Тель-Авівського оперного театру Олена Бойко, артистка Казанського національного оперного театру Наталія Кудря.

      Концертний виступ Валентини Щур

         У 1992-2001 рр. В. Щур – концертмейстер Хмельницького камерного оркестру. Особливою гордістю скрипальки є презентація “озвучення” двох зошитів “Фресок” для скрипки з органом Лесі Дичко, написаних за мотивами життя і творчості народної художниці Катерини Білокур. За цей твір не наважувались взятися навіть маститі скрипалі столиці, адже він був досить складним. Після успішної презентації “Фресок” у Хмельницькому в 1995 р. та у Києві в 1996 р. Валентину Щур запросив Київський центр культурних ініціатив при Міністерстві культури та мистецтв України виконати “Фрески” у Києві в дні святкування 100-річчя від дня народження К. Білокур (2000 р.). Відбулися концерти в Національному Будинку органної та камерної музики, в музеї Києво-Печерської Лаври та в Київському планетарії разом з народною артисткою України Ніною Матвієнко в органному супроводі Ірини Калиновської.
         У 2001-2016 р. Валентина Григорівна – концертмейстер академічного симфонічного оркестру, солістка органного залу Хмельницької обласної філармонії. Вона брала участь у “Подільських фестивалях органної та камерної музики” (2000, 2004, 2005, 2006 рр.) та фестивалі “Бамівські вечори у Хмельницькому” (2001) .
         В 1996 р. за активний розвиток і пропаганду українського мистецтва, постійну участь у Шевченківських програмах отримала звання лауреата обласної премії ім. Т. Г. Шевченка, а в 2009 р. за активну творчу діяльність і розвиток скрипкового мистецтва на Поділлі отримала звання “Заслуженої артистки України”.
         У своєму виконанні Валентина Щур вдало поєднує спонтанну емоційність, високий артистизм подачі твору і тонкість музичної натури. Її скрипка то стрімко злітає на хвилі піднесених почуттів, то раптово кидається у безодню. Тому гра Валентини Григорівни вражає потужною експресією. ЇЇ сміливо можна назвати володаркою чарівного смичка. Западають в душу її слова: “Знаєте, нещасною стає та людина, яка не виконує свого призначення. А у всіх воно різне. Якби всі бджоли родили, то хто мед носив би? У кожного своя місія. Тому, якщо я про щось і шкодую, то це про те, що не допрацювала, недостатньо віддала себе своєму призначенню – музиці, що суєта життя багато відібрала часу у моєї музи”.
         Чарівними звуками скрипки заслуженої артистки України, лауреата обласної мистецької премії ім. Т.Г.Шевченка, солістки Хмельницької обласної філармонії та концертмейстера Хмельницького державного симфонічного оркестру Валентини Щур захоплювались слухачі всієї України. А також Франції, Німеччини, Польщі, Болгарії, Сицилії та інших країн Західної Європи.
         Вкотре хочеться згадати слова подільської письменниці Надії Пукас про чарівну скрипальку:

         Та скрипка билась птахом у руці
         І звуки рвали її білі груди.
         Сльоза застигла на моїм лиці,
         І в подиві німім спинялись люди.
         А світ чманів, сміявся і  ридав,
         І розпускались на морозі квіти.
         Хто цій скрипальці стільки сили дав,
         Щоб водночас ридати і радіти?
         
      Сама, мов стебелиночка, тонка,
         А може звуком розхитати гори.
         Від дотику чарівного смичка
         Не грає скрипка – голосом говорить.
         То споришем простелеться вона,
         То срібним птахом лине в піднебесся,
         То плаче тихо. Бо її струна
         Напнута крізь скрипальки серце.

      (“Струна крізь серце”)

      Творча зустріч з лауреатами обласної премії ім. Т.Г.Шевченка із циклу
      “Подільська Шевченкіана”

         Своєю багаторічною музично-педагогічною діяльністю Валентина Щур витворила й затвердила власну школу скрипкового виконавства. Невтомною громадсько-культурною діяльністю завоювала народне визнання берегині скрипкового мистецтва на Поділлі.

      Арт Центр (Валентина Щур) 02.09.2017

      Прочитайте про В. Г. Щур:

      ♦ Аріон Г. Бринить у скрипці музика душі / Г. Аріон // Проскурів. – 1999. – 5 берез. – С. 1-2.
      ♦ Валентина Щур : скрипалька, педагог // Хмельницький в іменах : митці : довідник. – 2010. – С. 157.
      ♦ Дацкова І. Вона – просвітниця весни / І. Дацкова // Поділ. кур'єр. – 2000. – 30 берез.
      ♦ Карась П. Душа моя, скрипко жагуча / П. Карась // Поділ. вісті. – 1996. – 14 трав.
      ♦ Коваль М. Знов граєш ти... : [вірш] / М. Коваль // Літ. громада. – 1998. – № 2. –  С. 4.
      ♦ Кульбовський М. 60 років з дня народження Валентини Григорівни Щур / М. Кульбовський // Календар знаменних і пам'ятних дат Хмельниччини на 2009 рік. – 2008. – С. 61-63.
      ♦ Кульбовський М. Володарка чарівного смичка : заслужена артистка України, лауреат обласної премії ім. Т.Шевченка, солістка обл. філармонії Валентина Щур / М. Кульбовський // З Подільського кореня. Кн. 5. – Хмельницький, 2009. – С. 83-84. ; Проскурів. – 2009. – 26 лют.
      ♦ Кульбовський М. М. Перша скрипка Поділля : до 70-річчя з дня народження В. Г. Щур / М. М. Кульбовський // Календар знаменних і пам'ятних дат Хмельниччини на 2019 рік. – Хмельницький, 2018. – С. 80-82. ; З Подільського кореня. Кн. 10. – Хмельницький, 2018. – С. 58-60.
      ♦ Кульбовський М. “Та скрипка билась птахом у руці” : скрипалька В. Щур / М. Кульбовський // З Подільського кореня. Кн. 3. – Хмельницький, 2004.  – С. 52-53. ; Проскурів. – 2004. – 26 лют.
      Перша скрипка Поділля // Кульбовський М. Подільська шевченкіана : лауреати обл. премії ім. Т.Г. Шевченка (1993-2000). – Хмельницький, 2001. – С. 65-69.
      ♦ Слободянюк П. Жінка і скрипка: фантазія краси / П. Слободянюк // Поділ. вісті. – 1999. – 5 берез.
      Співуча скрипка Поділля // Кульбовський М. З подільського кореня. – Хмельницький, 1999. – С. 121–124.
      ♦ Яцкова Л. Сміється й плаче скрипка Валентини Щур / Л. Яцкова // Проскурів. – 2018. – 1 берез. – С. 9.

      *     *     *

         – Щур Валентина Григорівна [Електронний ресурс] // Вікіпедія. – Режим доступу:
      https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A9%D1%83%D1%80_%D0%92%D0%B0%D0%
      BB%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%B8%D0%BD%D0%B0_%D0%93%D1%80%
      D0%B8%D0%B3%D0%BE%D1%80%D1%96%D0%B2%D0%BD%D0%B0
        – Назва з екрана.
      – Дата звернення: 15.04.2024 р. 

         – Щур Валентина Григорівна [Електронний ресурс] // Лауреати премії імені Тараса
      Шевченка / Хмельницька 
      ОУНБ. – Режим доступу: http://www.ounb.km. ua/ shevchenko
      200/pages_plan2014
      /lau_shev_1993-2003.pdf – Назва з екрана. – Дата звернення: 15.04.2024 р. 

         – Щур Валентина Григорівна [Електронний ресурс] // Хмельницький Музичний коледж
      ім. В. І. Заремби. – Режим 
      доступу: https://muz.km.ua/vykladachi/orkestrovi-strunni-instrum
      enty/534-shchur-valentyna
      -hryhorivna – Назва з екрана. – Дата звернення: 15.04.2024 р.

         Володарка чарівного смичка: бібліогр. нарис до 75-річчя від дня народження скрипальки Валентини Щур / Департамент інформ. діяльності, культури, національностей та релігій Хмельницької облдержадмін. ; Обл. б-ка для дітей ім. Т.Г. Шевченка. – Хмельницький, 2024. – 10 с.
         Бібліографічний нарис присвячений Валентині Щур скрипальці, викладачці вищої педагогічної категорії, відміннику освіти, Заслуженій артистці України, лауреатці обласної премії ім. Т.Г. Шевченка. Своєю багаторічною музично-педагогічною діяльністю Валентина Щур витворила й затвердила власну школу скрипкового виконавства на Поділлі. У виданні вміщено коротку біографію, список літератури та Інтернет-ресурсів про життєвий і творчий шлях В.Щур.

      Матеріал підготувала                                 Копаничук Т.В.
      Редактор
      Комп'ютерний набір                                   Богданова О.Г.
      Обкладинка

      Відповідальний за випуск                          Черноус В.Ю.

       


      Календар знаменних дат

      Знаменні події 16 березня

      1. Пламеницька, Євгенія Михайлівна -- 16.03.1994 р. померла Пламеницька Є.М.
        з дати події минуло 31 років
      2. Бурачек, Микола Григорович -- 16.03.1871 р. народився Бурачек М.Г.
        До ювілею 6 років (інтервал 5 років), з дати події минуло 154 років
      3. Черкашин, Роман Олексійович -- 16.03.1906 р. народився Черкашин Р.О.
        До ювілею 6 років (інтервал 5 років), з дати події минуло 119 років
      4. Починок, Макар Іванович -- 16.03.1921 р. народився Починок М.І.
        До ювілею 6 років (інтервал 5 років), з дати події минуло 104 років
      5. Тищенко, Віктор Іванович --
        До ювілею 7 років (інтервал 5 років), з дати події минуло 108 років
      • 4
      • 3
      • 2
      • 1
      • 2222
      • АРТ територія111
      • Дошкільнятам2

      Бібліотека запрошує

      БЛОГИ БІБЛІОТЕКИ

      Шановний читачу! Якій літературі ти надаєш перевагу:
      Історичній
      Пригодницькій
      Детективній
      Містичній
      Фентезі
      Мотиваційній







      © ХОБ для дітей ім. Шевченка. , 2010-2025 г.
          Офіційний сайт
      29001, Україна, м. Хмельницький, вул. Свободи 51.
      www.odb.km.ua             mail@odb.km.ua
      Копіювання інформації можливе тільки за наявності згоди
      адміністратора, а також активного посилання на сайт.
      створення
      сайту
      Студія Спектр