www.odb.km.ua Відгуки та побажання
Соціологічні дослідження Хмельницька обласна бібліотека для дітей імені Т. Г. Шевченка
Діти Хмельниччини читають! Приєднуйся!   Читати - це круто!   Читати - престижно!   Читай і будь успішним!   Будь в тренді: читай і знай!   Читають батьки - читають діти!   Читай! Формат не має значення!
  Електронний каталогЗведений електронний каталог БХООб’єднана віртуальна довідкаВіртуальна довідкаОнлайн послуги
   Про бібліотеку
   Ресурси бібліотеки
   Сторінка юного краєзнавця
   Проекти та програми
   Героїв пам’ятаєм імена
   Бібліотечному фахівцю
   Конкурси для дітей
   Електронна бібліотека
   Веб-уроки
   Здійснення закупівель
   Онлайн послуги
   Відкриті дані
   Карта сайту
   Аудіокнига


    

    

   Соціологічні дослідження

     Головна » Бібліотечному фахівцю » Соціологічні дослідження
   Краща книга року – 2013. Підсумки соціологічного дослідження.
   admin
   27 березня 2015 р.

       39бібліотек для дітей Хмельницької області  взялиучасть в черговому моніторинзі  “Книга року – 2013”,організованому Національною бібліотекою України для дітей. 
       Дослідження здійснювалось методом анкетування згідно з розробленими анкетами “Анкета учня” та “Анкета бібліотекаря-експерта”. Усього було опитано 704 респонденти: 74 бібліотекарі та 630 читачів-учнів 5-9 класів. Серед них дівчаток –  401 (63,7%), хлопчиків – 229 (36,3%).
      Найактивнішими виявились семикласники – 173 чол. (27,4%). Наступними стали шестикласники – 127 чол. (20,1%), п’ятикласники – 114 (18,1%), дев’ятикласники – 111 (17,9%), восьмикласники – 105 (16,5%).
       Серед опитаних респондентів користувачі обласної бібліотеки для дітей становлять 17,5% (110 чол.), районних бібліотек для дітей – 40,9% (258 чол.), міських бібліотек для дітей – 32,1% (202 чол.), сільських бібліотек для дітей – 9,5%   (60 чол.).
       Аналіз відповідей на питання “Анкети учня” показав, що діти читають твори не лише за шкільною програмою. До кола їх читання входять твори сучасних українських та зарубіжних авторів. Чимало дітей вибирають книги для читання за своїм уподобанням.
       Школярам запропонували відповісти на запитання: “Яка з прочитаних книг у 2013 році справила на тебе найбільше враження?”. Всього дітьми було названо 419 книг. На підставі відповідей можна назвати десятку кращих, які залишили в дитячих душах слід:

   1.      “Гаррі Поттер”Дж.Ролінг (27);
   2.      “Тореадори з Васюківки”В.Нестайка (20);
   3.      “Русалонька із 7-В”М.Павленко (15);
   4.      “Ерагон”К.Паоліні (13);
   5.      “Персі Джексон”Р.Ріордана (12);
   6.      “Робінзон Крузо”Д.Дефо (11);
   7.      “Чорнильне серце”К.Функе (10);
   8.      “Пригоди Тома Сойєра”М.Твена (8);
   9.      “Буба”Б.Космовської (8);
   10.   “Лола…”І.Абеді (7).

      Ще  згадувались  дітьми  наступні  твори – “Чарлі  і шоколадна фабрика” Р.Дала, “Пурпурові вітрила” О.Гріна, “Роксоляна” О.Назарука, “Сутінки” С.Маєр, “Ніна” М.Вітчер, “П’ятнадцятирічнй капітан” Ж.Верна, “Повнолітні діти” І.Вільде, “Мауглі” Р.Кіплінга, “Український віночок” Зірки Мензатюк.
      Багато дітей прочитали і запам’ятали твори, які включені до шкільної програми, таких авторів – Т.Шевченко, М.Гоголь, П.Загребельний, В.Винниченко, І.Франко, А.Малишко, Ж.Верн, В.Малик, І.Багряний та інші.
       Лідером серед книжок, названих школярами, як і минулого року є “Гаррі Поттер”Дж.Ролінг.
       На думку респондентів-учнів 5-9 класів на найвищу нагороду у номінації “Краща книга року – 2013”заслуговує наступна десятка, книги в якій розмістилась таким чином:

   1.“Тореадори з Васюківки” В.Нестайка(30);
   2. “Гаррі Поттер” Дж. Ролінг (21);
   3. “Персі Джексон” Р.Ріордана (18);
   4. “Пригоди Тома Сойєра” М.Твена (13);
   5. “Русалонька із 7-В” М.Павленко (12);
   6. “Ерагон” К.Паоліні (12);
   7. “Лола – любляче серце” І.Абеді (10);
   8. “Чорнильне серце” К.Функе (9);
   9. “Ніна” М.Вітчер (8);
   10. “Робін Гуд” англійські балади (8).

       Першість, як і в попередні роки, займає книга В.Нестайка “Тореадори з Васюківки”. Дитячий письменник Іван Малкович зазначив: “Книжки Всеволода Нестайка володіють особливим чаром: їх хочеться читати. Це Андерсен нашого часу”. Зачаровує з року в рік юних читачів і книга про юного чарівника Гаррі Поттера британської письменниці Дж.Роллінг, яка посіла другу сходинку в рейтингу. В трійку кращих увійшла нова книга, яка з’явилась у фондах дитячих бібліотек – “Персі Джексон”Р.Ріордана.
      Загалом респондентами було вказано 371 книгу. Варто зазначити, що за рахунок розширення кола читання урізноманітнився його репертуар. Улюбленими стають твори сучасних українських письменників, які залюбки читають діти. Це книги  З.Мензатюк,  В.Рутківського, О.Бриганця,  А.Костецького, І.Роздобудько, М.Матіос, О.Дерманського, Л.Костенко та ін.
      Окреме місце в читанні дітей займають твори М. та С. Дяченків. Респонденти-діти назвали 16 книг цих письменників. Зокрема: “Мідний король” (5), “Печера” (4), “Брамник” і “Долина совісті” (2). Варто відмітити популярність книг Т.Крюкової “Гордівниця”, “Кришталевий ключ”, “Маленький горбань”, “Чаклунка з останньої парти”, “Потапов, до дошки!”.
       Мабуть підлітки давно чекали на такі книги, в яких героями були б звичайні хлопці та дівчата, з якими хотілося дружити, які б допомагали у складних ситуаціях. Такою стала книга М.Павленко “Русалонька із 7-В”, яка в рейтингу займає 5 місце.
      В ході моніторингу вивчалась думка і бібліотекарів, які обслуговують читачів-учнів 5-9 класів. За результатами опрацьованих анкет 74 респондентів бібліотекарів, з’ясувалось, що найбільшим попитом серед читачів-дітей у 2013 році користувалася 135 дитячих книг. Цей список очолює десятка кращих:

   1.       “Тореадори з Васюківки” В.Нестайка (10);
   2.      “Лола …” І.Абеді (6);
   3.      “Русалонька із 7-В” М.Павленко (6);
   4.      “Персі Джексон” Р.Ріордана (5);
   5.      “Ерагон” К.Паоліні (5);
   6.      “Потапов, до дошки!” Т.Крюкової (3);
   7.      “Поліанна” Е.Портера (3);
   8.      “Нескорима Ксаня” Л.Чарської (2);
   9.      “Щоденник Славка Хоробрика” О.Радушинської (2);
   10.   “Гаррі Поттер” Дж. Ролінг (2).

   У відповідях на запитання “Яка дитяча книга може бути лідером у номінації  “Краща книга року – 2013?” бібліотекарі були одностайними щодо визначення. Як і учні 5-9 класів вони назвали книгу “Тореадори з Васюківки” В.Нестайка. Визначаючи претендентів на цю номінацію було названо бібліотекарями 91 книгу. До десятки кращих потрапили:

   1.      “Тореадори з Васюківки” В.Нестайка (10);
   2.      “Русалонька із 7-В” М.Павленко (5);
   3.      “Лола …” І.Абеді (3);
   4.      “Персі Джексон” Р.Ріордана (3);
   5.      “Буба”Б.Космовської (3);
   6.      “Ганнуся”В.Рутківського (2);
   7.      “Джури-характерники”В.Рутківського (2);
   8.      “Повнолітні діти”І.Вільде (2);
   9.      “Потапов, до дошки!” Т.Крюкової (2);
   10.  “Мій друг Юрко Циркуль та інші”В.Бердта (2).


       Українська книга в цьому рейтингу представлена п’ятьма авторами: В.Нестайко, М.Павленко, В.Рутківський, І.Вільде, В.Бердт.
       Опитані бібліотекарі займають різні посади, зокрема заступники директорів з питань обслуговування дітей –             16 (21,6%), завідуючі відділами – 6 (8,2%), завідуючі філіалами –    4 (5,4%), провідні бібліотекарі – 11 (14,9%), бібліотекарі              І категорії – 4 (5,4%), бібліотекарі – 33 (44,5%).
       Аналізуючи результати опитування щодо освіти бібліотечних працівників варто зазначити, що мають: вищу спеціальну освіту 38 (51,4%); вищу загальну освіту 2 (2,7%); середню спеціальну освіту 33 (44,6%); середню загальну освіту  1 (1,3%).
       Що стосується стажу роботи бібліотекарів-експертів, то діапазон його широкий:

   • до 5 років – 7 чол. (9,5%);
   • до 10 років – 13 чол. (17,6%);
   • до 20 років – 14 чол. (18,9%);
   • до 30 років – 28 чол. (37,8%);
   • до 45 років – 12 чол. (16,2%).

   За підсумками анкетування слід зазначити, що коло читання підлітків значно розширилось у порівнянні з попередніми роками. Хочеться відмітити, що школярі читають твори сучасних дитячих письменників. Це книги різноманітних жанрів: фантастика, пригоди, детектив, шкільне життя тощо. Також дітям подобається сучасна українська книга. Підтвердженням цьому є обрана дітьми у номінації “Краща книга року – 2013” книга В.Нестайка “Тореадори з Васюківки”. Вона впевнено лідирує ось уже декілька років поспіль.
   У десятці кращих втрималась книги: “Русалонька із 7-В” М.Павленко, “Гаррі Поттер” Дж.Ролінг, “Пригоди Тома Сойєра”
   М.Твена, “Ерагон” К.Паоліні, “Ніна” М.Вітчер. І відбулась заміна на чотирьох сходинках кращої десятки. Цьогоріч їх зайняли: “Персі Джексон” Р.Ріордана (3 місце), “Лола – любляче серце” І.Абеді (7 місце), “Чорнильне серце” К.Функе (8 місце), “Робін Гуд” англійські балади (10 місце).

   Результати моніторингу дали можливість отримати інформацію про сучасного читача, його уподобання, які  постійно змінюються: з’являються нові автори, нові твори. Це свідчить про те, що коло читання дітей розширюється, зростає рівень їхньої компетенції. А тому бібліотекарям потрібно своєчасно реагувати на ці зміни, поповнювати фонди бібліотек необхідною літературою та популяризувати її, що сприятиме формуванню творчої особистості дитини.

   Матеріал підготували:                                Лифар О.П.

   Пасічник Р.В.


   • 4
   • 3
   • 2
   • 1
   • 2222
   • АРТ територія111
   • Дошкільнятам2

   Бібліотека запрошує

   БЛОГИ БІБЛІОТЕКИ

   Шановні батьки! Запускаємо нові послуги в бібліотеці. Які цікавлять Вас?
   Бібліоняня
   Інклюзивний майданчик
   Казкотерапія
   Тематичний табір
   Батьківська школа
   Консультативний центр "ПcихологіЯ"   © ХОБ для дітей ім. Шевченка. , 2010-2021 г.
      Офіційний сайт
   29001, Україна, м. Хмельницький, вул. Свободи 51.
   www.odb.km.ua            mail@odb.km.ua
   Копіювання інформації можливе тільки за наявності згоди
   адміністратора, а також активного посилання на сайт.
   створення
   сайту
   Студія Спектр