www.odb.km.ua Відгуки та побажання
Вірмени Хмельницька обласна бібліотека для дітей імені Т. Г. Шевченка
Діти Хмельниччини читають! Приєднуйся!   Читати - це круто!   Читати - престижно!   Читай і будь успішним!   Будь в тренді: читай і знай!   Читають батьки - читають діти!   Читай! Формат не має значення!
    Електронний каталогЗведений електронний каталог БХООб’єднана віртуальна довідкаОнлайн послуги
      Про бібліотеку
      Ресурси бібліотеки
      Сторінка юного краєзнавця
      Проекти та програми
      Героїв пам’ятаєм імена
      Бібліотечному фахівцю
      Конкурси для дітей
      Електронна бібліотека
      Веб-уроки
      Здійснення закупівель
      Онлайн послуги
      Відкриті дані
      Карта сайту
      Аудіокниги


        Головна » Ресурси бібліотеки » Наші видання » Хмельниччина – наш спільний дім.
      Вірмени

      ВІРМЕНИ
      Історична довідка

         Вірмени здавна селилися на Поділлі. Перші вірменські поселення на західно-українських землях виникли в період Київського та Галицько-Волинського князівств після загарбання вірменської метрополії арабами і турками, а також антивірменської політики Візантії. Відомо, що у другій половині ХІ ст. київські князі для спільної боротьби проти половців оселили вірменів у Києві, Львові, Барі, а на Поділлі – у Кам'янці-Подільському, Сатанові, Жванці. Вірменські колонії Кам'янця-Подільського досягли найбільшого розквіту у ХVІ-ХVІІІ ст., їх чисельність становила понад 5 тисяч чоловік. Вони мали земельні наділи, займалися сільським господарством, ремісництвом, торгівлею. Вірменські колонії мали своє самоврядування, свої органи влади – адміністративні, судові, медичні і навчальні заклади.


      Кам'янець-Подільський  –  Вірменський
      бастіон (ХVІ-ХVІІІ ст.)

         Подоляни шанували вірмен за їх будівничу діяльність. Вони започаткували будівництво таких поселень, як Армяни і Армянка біля Кам'янця-Подільського. Вірмени будували торговельні заклади, церкви, школи, лікарні. Так, у ХV-ХVІІІ ст. у місті Кам'янці-Подільському налічувалося 6 вірменських церков. До наших днів збереглися ділянки південно-західної фортечної лінії з вірменським бастіоном, церква-каплиця св. Миколая, вірменський колодязь глибиною більше 30 метрів, дзвіниця Миколаївської церкви (ХV-ХVІІІ ст.).


      Залишки Вірменського костелу в
      м. Кам'янці-Подільському

         У Кам'янці-Подільському вірменська школа складалася з кількох класів. У 1604 році була заснована перша друкарня, в якій друкувалися підручники, книги різними мовами. Згодом, у ХVІІ ст. місцеві вірмени прийняли унію з католицизмом. У 1764 році вірменський храм став католицьким, вірмени були окатоличені, зполячені, згодом вірменський магістрат ліквідовано. Це та інші соціально-економічні фактори призвели до масової міграції вірмен. Як відомо, вже у ХІХ ст. компактні вірменські поселення в Україні зникають, переважна кількість вірмен розселена у містах.


      Дзвіниця Вірменського
      Миколаївського Собору

      Варто знати

         За даними Всеукраїнського перепису населення 2001 року на Хмельниччині проживало 1,1 тис. вірмен. Вони беруть активну участь у розбудові нашого краю, в її громадському і культурному житті. Велику роботу по збереженню та популяризації національно-культурних традицій веде обласна спілка вірменської національної культури “Арарат”, яка входить в Спілку вірменів України. Члени спілки “Арарат”– учасники різноманітних свят, організатори ювілейних вечорів видатних діячів культури вірменського народу. Представники вірмен Поділля є активними учасниками обласних фестивалів національних культур. Спілкою ведеться велика робота по виявленню талановитої молоді, допомога в її розвитку.

         Тут, на Хмельниччині, зріс і розвинув свій хист співака талановитий вірменський хлопчик Андранік Алексанян – переможець багатьох Всеукраїнських та Міжнародних конкурсів.
         Спілка вірменської культури “Арарат” веде велику роботу по відновленню та реставрації історичних пам'ятників, церков, що пов'язані з історією вірмен на Поділлі, зокрема церкви Святого Миколая в місті Кам'янці-Подільському. При церкві діє недільна вірменська школа для дітей.

      Ікона Пресвятої Богородиці Вірменської

         Вірмени беруть активну участь у різноманітних спортивних змаганнях, які проходять в області. Зокрема, у щорічних змаганнях з футболу серед представників національностей Хмельниччини.


      Календар знаменних дат

      Знаменні події 29 березня

      1. Огієнко, Іван Іванович --
        з дати події минуло 52 років
      • 4
      • 3
      • 2
      • 1
      • 2222
      • АРТ територія111
      • Дошкільнятам2

      Бібліотека запрошує

      БЛОГИ БІБЛІОТЕКИ

      Шановний читачу! Якій літературі ти надаєш перевагу:
      Історичній
      Пригодницькій
      Детективній
      Містичній
      Фентезі
      Мотиваційній







      © ХОБ для дітей ім. Шевченка. , 2010-2024 г.
          Офіційний сайт
      29001, Україна, м. Хмельницький, вул. Свободи 51.
      www.odb.km.ua             mail@odb.km.ua
      Копіювання інформації можливе тільки за наявності згоди
      адміністратора, а також активного посилання на сайт.
      створення
      сайту
      Студія Спектр